PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

želva žlutohnědá

Želva Žlutohnědá


Vzhled:

Želva žlutohnědá patří k nejběžněji chovaným želvám u nás. Ačkoli jsou tyto želvy velmi podobné želvě zelenavé , mají "ostruhy", výrazné rohovinové plošky v oblasti stehen, nepárový nedělený nadocasní štítek, dlouhý krční štítek širší zezadu než zpředu. Jejich krunýř je mírně klenutý. Mají samozřejmě pět prstů na každé noze. Samci mají dovnitř prohnutý plastron a delší a tlustší ocas než samice.

Odchov:

Velikost dospělé želvy je okolo 30 cm, může vážit i přes 4 kg. U těchto želv je doložen velmi dlouhý život, přes sto let. Nicméně většina vyvážených želv (ročně okolo 500 000, přičemž se celková populace odhaduje pouze mezi sedmi až desetinásobkem) nepřežije první rok zajetí díky chladnému klimatu a špatnému zacházení. Aktivita želv žlutohnědých spadá mezi únor a říjen. Někdy se dokonce tyto želvy mohou probudit ze spánku za teplých dnů uprostřed zimy. Samice snáší od jednoho do šesti vajec o velikosti 2,5 až 3 cm.

Potrava:

Jídelníček této želvy je velmi podobný jídelníčku želvy čtyřprsté přesto každý exemplář má odlišné chutě. Některé mají například velmi rády chleba namočený v mléce, jiné se jej ani nedotknou. I pro tyto želvy doporučuji nejpestřejší možnou skladbu stravy. Vodu zřídka pijí, rozhodně ale neustávejte v jejím nabízení. Doporučuje se tuto želvu v zajetí zazimovat.

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli