PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

želva stepní

Želva Stepní


Vzhled:

Samička dorůstá délky 20 cm, sameček 16 cm. Krunýř má pískovou barvu s tmavými skvrnami. Je poměrně kulatý, nahoře zploštělý. Na konci ocasu je dráp. Želvy čtyřprsté si hrabou hluboké nory.

Rozšíření:

Tento druh obývá rovinaté oblasti jihozápad- ní Asie (Afghánistán, {rán, Pákistán, území bývalého SSSR). Jsou aktivní od dubna do září. Ve velmi vyprahlých oblastech se uchylují k letnímu odpočinku.

Základní podmínky chovu:

Vytvořte pro želvy stepní terárium, na jehož dno dejte min. 2 m2 písku nebo písčité půdy. Letní teplota je 25-35 °C, pod lampami 40-45 °C. Instalujte také podlahové vytápění. Samečci jsou agresivní vůči samcům jiných druhů želv, i když jsou někdy třikrát větší než oni.

Potrava:

Tyto želvy jsou převážně býložravé.

Páření:

Zimní spánek: viz Testudo hermanni. V pří- rodě se tyto želvy páří v srpnu a v září. Vejce kladou v květnu až červnu. V teráriích se však často páří na jaře a kladou vejce o 1,5-2 měsíce později. Námluvy zahrnují kývání hlavou, kroužení okolo samičky. Páření proběhne tehdy, až samička přestane utíkat.

Kladeni vajec:

Samička si vyhrabe v kypré písčité půdě jam- ku, do které naklade 2-8 oválných vajec. Při teplotě 30-32 °C se mláďata líhnou po 65-70 dnech; pokud je teplota o něco nižší, líhnou se po 80-100 dnech.

Určení pohlaví:

Sameček má silnější a delší ocas, nemá však dovnitř vyklenutý plastron, který se vyskytuje u většiny suchozemských želv.

Zákonná ochrana: CITES II.

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli