PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

želva nádherná

Želva Nádherná


Vzhled:

Samička měří 30cm, sameček jenom 15 nebo 20 cm podkladová barva kůře je zelená s jasně žlutou a jasně červenými skvrnami na uších. Břicho je žluté a v dospělosti s velkými černými skvrnami.

Rozšíření:

želva nádherná žije v hustě zarostlých, tichých tůňkách na východě a jihovýchdě USA (suptropické pásmo)

Základní podmínky chovu:

Potřebujete akvaterárium minimálně o rozměrech 50 X 50 x 120 cm. Teplotu vody udržujte u mláďat okolo 28 °C a u dospělých želv kolem 18-22 °C. Želva nádherná může žít od května do září v zahradním jezírku, ale nedoporučoval bych je tam dávat dokud jim nejsou tři roky. Jinak by vám mohli nastydnout a dostat zápol plic. Při přenesení do venkovního terária nesmí být teplota příliš drastycká. Ty to želvy mohou přezimovat v nejméně 1 m hlubokém rybníčku.

Potrava:

Nejlepší stavou jsou malí živí rybky, slimáci, hlemýždi. Mladým želvám musíte přidávat vaječnou skořábku aby měly dost vápníku a neměkl jim krunýř. Dospělým želvám je dobrý občas dát zelený salát. Jsou to všežravci.

Určení pohlaví:

Samci mají na předních nohou dlouhé drápky, větší ocas a mělce prohloubený plastron samice jsou větší. želvy nádherný dospívají okolo 6-8 let.

Páření:

Od prosince do února potřebují želvy zimo- vání při teplotě 3-5 °C, případně zimní odpočinek při teplotě 10-15 °C s délkou dne 6 ho- din. Ve volné přírodě tyto želvy často přezimují v kypré hlíně nebo na dně rybníčku či potoka. Páří se krátce po zimě, často však také poté, co jim vyměníte vodu. Sameček během páření kouše samičku do krku, což může vést ke zraněním.

Kladení vajec:

Samička klade vejce od března do května, ve třech snůškách s měsíčním intervalem. Klade asi 10 vajec najednou (4-20); někdy pouze poté, až vyměníte substrát v krabici (obvykle vlhký písek). Mláďata se při teplotě 28-30 °C líhnou po 65-105 dnech.

Odchov mláďat:

Mláďata chovejte v malém akváriu, kde vy- tvořte úsek souše, např. pomocí kusů dlažebních kostek nebo břidlice. Nad souší instalujte bodové světlo, aby se zde želvy mohly sušit a vyhřívat. Voda by měla mít teplotu 25 °C. Mladé želvy měří asi 2 cm, ale rychle rostou. Krmte je stejnou potravou jako rodiče; mohou však žrát i dafnie, nitěnky a další vodní živo- čichy. Mladé želvy potřebují hodně vápníku a vitaminů (D), dospělé už méně. Snažte se mladé želvy dávat hodně na slunce, musí však mít také stinné místo k úkrytu.

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli