PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

pagekon řasnatý

Rhacodactylus ciliatusRhacodactylus ciliatus, Pagekon řasnatý (Guichenot 1866)
 
Pochází z tropických deštných lesů na ostrovech Nové Kaledonie, Grande Terre, Isle of Pins a poblíž ostrova Kotomo. Až do roku 1994 se zdálo, že tento druh vyhynul. V tomto roce bylo ale opět několik kusů legálně odchyceno a dovezeno do Evropy a USA.

Přes noc se pohybuje na tenkých okrajovách větvích stromů, přes den spí na zemi ve spadaném listí. Pro pohyb ve větvých má přizpůsobený chápavý ocas, který po mechanickém odstranění (ukousnutí apod.) již není schopen regenerace. Zvířatům v přírodě většinou chybí. Je to také dobrý skokan, což u nás obvykle většinu návštěv překvapí :-). V noci se mezi sebou zvířata dorozumívají pomocí kvákavých zvuků.

Tento gekon byl pojmenován podle hřebínků začínajících nad okem běžících přes krk až na záda. Dorůstá velikosti asi 20cm, z toho polovina připadá na ocas. Vytváří mnoho barevných forem s různými barevnými vzory. Při dobré péči se může dožít 10-ti a více let.

Obě pohlaví dorůstají stejné velikosti, dospělí samci mají silně zvětšené hemipenální kapsy. Pohlaví je možné určit u zvířat o váze okolo 15-20 gramů. Dospělí samci jsou o trochu lehčí než samice.

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli