PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

krokodýl mořský

Krokodýl mořský (crocodylus porosus)


Popis

foto z: www.americazoo.com/ kids/graphics/crocodile.jpg

Krokodýl mořský je nejdelší krokodýl a plaz na světě. Samec může dorůst délky 6 až 7 metrů, samice jsou mnohem menší a dosahují délky až přes 3 metry. Má dlouhou hlavu a velmi silné čelisti, které obsahují 68, ne méně než 64 zubů. Mladý mořský krokodýl má světle žlutou barvu s černými pruhy a skvrnami po těle a ocase. Krokodýl mořský je schopen na otevřeném moři urazit velké vzdálenosti.

Potrava

Krokodýl mořský je masožravec. Mladý krokodýl se živí malými savci, hmyzem, měkkýši a rybami. Dospělý krokodýl loví hady, kraby, buvoly, domestikovaný dobytek, pakoně, ptáky, opice aj. Jsou známy i případy, kdy mořský krokodýl zabil a pozřel člověka.

Výskyt

foto z: www.tierenzyklopaedie.de/ karten/leikrok.jpg

Krokodýl mořský žije v oblasti od pobřeží severní Austrálie a až po pobřeží jižní Indie. Ale můžete je spatřit i v řekách a močálech.

Nepřátelé

Mladí krokodýli jsou v nebezpečí před dalšími většími krokodýly a různými predátory. Dospělí nemají žádné přirozené nepřátele až na člověka a to především pytláky.

foto z: www.flmnh.ufl.edu/.../ images/!cpor5.jpg

Sociální struktura

Krokodýl mořský žije ve volně organizovaných socializovaných skupinách, které tráví hodně času vyhříváním jejich těl na slunci. Samci take neustále brání své teritorium před nevítanými hosty.

Rozmnožování
Rozmnožování probíhá v místech se sladkou vodou. Krokodýli mořští dosahují pohlavní zralosti okolo 10 až 12 let. Samice snese do hnízda 40 - 60 vajec. Po celou dobu se zdržuje v blízkosti hnízda, hlídá ho před vetřelci a čeká, až se začnou klubat mláďata, aby jim mohla pomoci dostat se z vajec. Potom je ve své tlamě jemně přenese do vody. 

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli