PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

ještěrkovec velký

Gerrhosaurus major

Ještěrkovec velký
Gerrhosaurus major
   
 


Popis produktu:

Gerrhosaurus major
Výskyt: Východní a severní Transvaalská Afrika přes Zimbabwe, severní Namibii, Gabun, Kongo.
Biotop: Otevřená savana.
Věk: 10 - 15 let.

Popis: Ještěr veliký 40 - 45 cm. Boky má kaštanově hnědé s nepravidelnýma žlutýma skvrnama. Břicho bývá krémové, nažloutlé. Ještěrkovci hrozně rádi hrabou, umí dobře plavat a potápět se. Milujou slunce a dají se dobře ochočit. Patří ke klidným ještěrům.

Podmínky chovu: Nejlépe je chovat ještěrkovce v páru v teráriu o rozměrech 100x60x50 cm (dxšxv). Na dno můžete dát vrstvu jemného štěrku nebo hrubšího písku nejméně 10 cm vysokou. Přidejte také pár kamenů nebo zhotovte ještěrům stabilní skalku. Do prostoru umístěte též kořen nebo silnou větev. Poskytněte zvířatům úkryt. Pro dekoraci si můžete vybrat některou suchomilnou rostlinu. Nezapomeňte na plytkou nádobu s vodou, aby si mohli ještěrkovci zaplavat. Denní teplota 28 - 35°C, v noci 20 - 22°C. V červenci můžete simulovat zvířatům období zimního klidu při stabilní teplotě 20°C, po dobu asi třech týdnů. Zbytek roku je kolísání teplot den/noc nutné.

Potrava: Dá se říct, že jsou všežraví. Krmte hodně pestrou stravou, ale jenom 2 - 3 x do týdne nebo ob den v malých dávkách, protože ještěrkovci mají sklon k tloustnutí. Podávejte hmyz, myšátka, kousky sladkého ovoce, květy a různé mňamky, tvaroh, vařený vaječný bílek ....

Manipulace: Jsou to klidní ještěři a tak je lze brát bez obav do ruky. Nedělejte však žádné rychlé a trhavé pohyby.

Zdravotní problematika: Mláďatům přidávejte vitamíny a minerály 3 - 4x do týdne, dospělým 1 - 2x.

Určení pohlaví: Stehenní póry mají obě pohlaví.

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli