PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

felzuma zlatoocasá

Felzuma zlatoocasá

Text: Matěj Boštík
Foto:

Felzuma zlatoocasá se vyskytuje na vekém území Madagaskaru a Komorských ostrovů Anjouan a Mayotte, introdukována je na Havajských ostrovech a Farquharově ostrově (Seychelly). Známé poddruhy jsou Phelsuma laticauda laticauda a Phelsuma laticauda angularis.

Felzuma zlatoocasá dorůstá asi 12 až 13 cm, samice bývají menší. Základní zbarvení je zelené, na ocase přecházející do žlutozelena, s třemi červenými skvrnami na zádech. Na hřbetě se vyskytují žluté skvrnky tvořící dva rovnoběžné pruhy, na hlavě tři oranžové proužky a jasně modré kroužky kolem očí.

Samci mají širší ocas a jsou celkově robustnější, samice mají v době rozmnožování po stranách hlavy velké vápníkové kapsy.

U mladých zvířat lze pohlaví spolehlivě rozlišit pouze pomocí řady femorálních (stehenních) pórů na vnitřní straně stehen u samců ve stáří asi pěti měsíců. Rozdíly ale nejsou tak markantní jako u větších druhů felzum a bez možnosti srovnání více exemplářů je určení obtížné.

Při chovu v páru není tento druh felzum příliš agresivní a není podle mne náročný na prostor. Pár bez problémů chovám v teráriu o rozměrech 20x30x35 cm. Ventilační plochu tvoří polovina stropu ze síťoviny. Terárium je dobré mít hustě zarostlé živými rostlinami (např. Sansevieria - tchýnin jazyk, Epipremnum pinnatum - potos apod.), poskytujícími felzumám úkryt. Jako substrát v teráriu používám rašelinu, kterou nepravidelně vlhčím. Další vybavení terária tvoří několik bambusových tyčí o průměru asi 2 cm a jedna stěna z polystyrénu posypaného jemným pískem. K osvětlení  používám jednu UV-zářivku a jednu obyčejnou lineární zářivku, které jsou položené na sestavě několika stejně velkých terárií. Felzumy se rády sluní zejména pod trubicí s UV, proto je nutné nízko pod zářivku (nebo pod výhřevný zdroj) umístit např. větev, na kterou si mohou vylézt. V mém teráriu k takovému účelu slouží konec polystyrénové stěny - zde dosahuje teplota asi 29 °C. V chladných místnostech je nutné pro dosažení optimální teploty 27- 31 °C použít žárovku k vyhřívání.

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli