PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

chameleon límcový

Chamaeleo dilepis (chameleon laločnatý, límcový)

žije v tropické jižní Africe mimo států západně od Nigérie.

Velké límcové laloky přilby má pohyblivé - když je podrážděný, odstávají mu jako uši. Má vysoký jednořadý hřbetní hřeben, výrazný hrdelní hřeben a nízkou plochou přilbu. Jeho zbarvení je velice variabilní od světle žluté přes různé odstíny zelené až po hnědou. Obvykle má širší světlý laterární pás a nad ním několik světlejších skvrn. Na bradě nebo v podpaží mu začínají světlé proužky, které se táhnou podél boků. Břicho má bílé. Samci mají na patách šupinaté výrůstky, zbytnělý kořen ocasu a oranžové hrdlo. Druh C. dilepis se dělí na sedm poddruhů.

Je to jeden z nejhojnějších druhů lesních a lesostepních chameleónů. Žije výlučně na stromech a na keřích. Samci dorůstají délky 35 cm, samice výjimečně až 42 cm.

Tito chameleoni jsou samotářští, velice nesnášenliví a obtížněji chovatelní. Velice snadno podléhají stresu. Samice nepřipravená k páření je schopná zranit samce, samci se samci a samice s jinými samicemi se nesnášejí za žádných okolností.

Jedince chováme v teráriích se dnem pokrytým asi 10 cm směsi listí, hlíny a písku a zarostlým silnými rostlinami. Nejméně jednu stěnu a strop musí kvůli větrání tvořit pletivo. Denní teplotu udržujeme na 25-28 °C, pod zdrojem až na 32 °C, v noci snižujeme na 18-22 °C. Vlhkost 50-60 %, v noci 80-90 %. Rosíme ráno a večer a chameleony dodatečně ještě dvakrát týdně napájíme pipetou. Svítíme jim 12-13 hodin denně, v letních měsících sluníme nebo ozařujeme horským sluncem. Chameleoni laločnatí se živí cvrčky, sarančaty a brouky, potravu je třeba saturovat vitaminovými komplexy a vápníkem ve formě rozdrcených vaječných skořápek.

Jakmile se na těle samice objeví žluté skvrny, může se jednat o indikaci připravenosti k páření. V takovém případě ji vpustíme do terária samce. Pozitivní reakce na páření vypadá tak, že se samice pomalu vzdaluje nebo mírně zastrašuje. Zbarví-li se tmavě až černě, je nutné ji okamžitě vrátit zpět do odděleného terária, protože je už buďto březí nebo není k páření svolná.

Chamaeleo dilepis Chamaeleo dilepis

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli