PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

chameleon jacksonův

Chamaeleo (trioceros) jacksonii (chameleon třírohý, Jacksonův)

žije v chladných, často velmi deštivých vysokohorských lesích východní Afriky (Keňa, Tanzanie) až do nadmořské výšky 2500 m.

Zástupci tohoto druhu obývají dolní stromové patro ale rozšířili se i na kávovníky a jiné kulturní rostliny. Většinou se pohybují ve výšce 2-5 m nad zemí. Samci mají tři pravé rohy směřující dopředu, velkou konvexní přilbu a vysoký jednořadý hřbetní hřeben. Samice rohy buď nemá nebo jen velice maličké. Po těle mají nepravidelně rozeseté zhrublé šupiny. Jejich zbarvení je zelené až žlutohnědé. Pokud se cítí nespokojení, připomínají zbarvením kůru stromů porostlou lišejníkem. Jsou oviviparní a mívají 12-18 mláďat. Dosahují obvykle délky do 35 cm.

Chováme je ve velkých teráriích o rozměrech 60 x 50 x 80 cm raději jednotlivé ale možno i v párech (v takovém případě musí být terárium úměrně větší). Tři stěny by melo tvořit pletivo. Jako substrát je vhodný umělý trávník, do terária přidáme větve a popínavé rostliny. Přes den vytápíme na 28 °C a vlhkost vzduchu udržujeme na 50-80 %, v noci snižujeme teplotu na 15 °C a vlhkost zvyšujeme na 80-100 %. (U poddruhu C j. jacksoni obývajícího Mount Keňu ve výši až 2800 m nad mořem by měla teplota v noci klesnout až na 4 °C). Rosíme vždy ráno a večer.

Kromě hmyzu žerou tito chameleoni i slimáčky, hlemýždě, dešťovky a myší holata.

Mláďata se rodí 100-180 dní po páření rodičů. Týden před porodem odmítá samice potravu, krátce před porodem začne být neklidná. Rodí 7-35 mláďat obklopených lepkavou blánou. Lepí je po větvích, odkud někdy padají na zem. Mláďata jsou černá s trojúhelníkovými skvrnami a musejí se odchovávat jednotlivě v malých teráriích, přičemž teplota nesmí přestoupit 24 °C. Pohlavně dospívají v devíti měsících.

Dožívají se pěti až šesti let, v příznivých podmínkách až devíti let.

Chamaeleo (trioceros) jacksonii Chamaeleo (trioceros) jacksonii

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli