PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

bazilišek zelený

Bazilišek zelený (Basiliscus plumifrons)

Jiné názvy: Double-crested basilisk, Stirnlappenbasilisk

Bazilišek zelený

Taxonomické zařazení:
Třída: plazi
   Řád: šupinatí
      Podřád: ještěři
         Čeleď: leguánovití
            Podčeleď: baziliškové
               Rod: bazilišek

Velikost: až 80 cm, ocas tvoří 2/3 délky
Délka života: 10 – 20 let
Pohlavní dospělost: 18 – 24 měsíců
Délka inkubace: 5 – 75 dní
Počet mláďat: 4- 17

Původ: Kostarika, Panama. Nikaragua.

Popis: Jasně zelený ještěr, nepravidelně světle modře nebo bíle skrvnitý. Typický je pro něj vysoký hřbetní a ocasní hřeben a dvojitá přilba na hlavě. To propůjčuje dospělým jedincům vizáž draků z pohádek. Samec se pozná podle mocnější přilby a hřebene.

Chování:Jsou poněkud plašší a náchylní ke stresu. Samci jsou vysoce teritoriální a svoje území si hájí bojem, samičky se spolu snášejí. Jedná se o společenská zvířata s rozvinutým dorozumíváním pomocí kývání hlavou.

Krmení: Cvrčci, šváby, sarančata, žížaly, slimáci, hlemýždi, malé rybky, také mohou měkké sladké ovoce (jahody, banány...)

Ubytování:Vhodná velikost terária pro pár dospělých je 150x70x180 cm. Jako substrát je vhodná listová drť, rašelina nebo buková kůra. Terárium je třeba vybavit větvemi na šplhání a velkou miskou s vodou (rádi se koupou a mají raději vlhčí prostředí). Samozřejmostí je žárovka v květináči jako zdroj tepla. Teplota před den by se měla pohybovat v rozmezí 27 – 32°C, v noci 20°C. Teplota vody by měla být kolem 25°C.

Nezbytná péče: Denně orosit terárium, vodu pijí z kapek na skle. Denně krmit. Terárium vyčistit dle potřeby.

Zajímavosti:Před nebezpečím prchá po zadních nohou, rovnováhu při tom udržuje ocasem. Vyvine rychlost před 10 km/h a na kratší vzdálenosti dokonce dokáže běžet po vodní hladině.


Bazilišek zelený Bazilišek zelený Bazilišek zelený

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli