PLAZI

ještěři , želvy , hadi a krokodýli

agama kočinčínskáAGAMA KOČINČÍNSKÁ (physignathus cocincinus)

 

Třída: Plazi
Řád: šupinatci
Výskyt: Thajsko, Vietnam, jižní Čína, ostrovy JV Asie
Hmotnost: ?
Délka těla: 75 cm (25 cm délka těla)
Věk: 10 - 15 let

Charakteristika:
Agamy patří do podřádu ještěrů a v mnoha směrech se podobají leguánům. Spolehlivým rozpoznávacím znakem je typ chrupu, který je u agam z větší části akrodontní. Její zbarvení bývá od světle zelené až po tmavě zelenohnědou, pod předními končetinami bývají oranžové flíčky (v podpaží). Přes celé tělo je agama slabě pruhovaná, vždy světlejší barvou než její stávající. Po celém ocase až po koneček jsou černé pruhy. Samci mívají obvykle hřebínek od hlavy až po část ocasu, který bývá většinou větší než u samiček. Agama je velmi dobrý plavec a vodní akrobat.

Prostředí a stanoviště:
Typickým biotopem agamy kočinčinské jsou pobřežní porosty kolem řek.

Způsob života:
Tak jako většina ještěrů je i agama aktivní ve dne. Slunce prohřívá její krev a dodává jí dostatek energie pro vyhledávání potravy a čilý pohyb. Kromě období rozmnožování žije samotářsky a stejně jako ostatní plazi ani ona nemá žádné rodičovské sklony.

Způsob obživy:
Hmyz, pavouci a jiní bezobratlí jsou hlavní složkou potravy agamy kočinčinské. Ráda si také pochutnává na rozmanitých plodech.

Rozmnožování:
Pohlavní dospělost:
ve 2. až 3. roce života
Délka inkubace: 3 měsíce
Počet vajec: 8 - 12
Doba odchovu mláďat: od narození jsou samostatná
Agama límcová má stejně jako ostatní druhy agam složité namlouvací rituály. Sameček se vždy uchází o samici. K tomu mu postačí signál o tom, že samice je připravena k páření. Vejce jsou oplodněna v těle samice. Po snůšce se samice již nestará ani o vajíčka ani o mláďata. Stejně jako u většiny plazů jsou mláďata od prvních okamžiků samostatná.

Ochrana druhu:
V současné době nejsou zavedena žádná ochranná opatření.

Zajímavosti:
- Zadní noha agamy má vyvinuté pouze 3 prsty a podobá se tak ptačí noze.
- Velmi dobře šplhá a plave a snaží se prchat do vody v případě nebezpečí. Jinak utíká zvednutá na zadní nohy, rovnováhu udržuje ocasem.

 
ještěři , želvy , hadi a krokodýli